Wielkopolski Związek Koszykówki

Wszystkie rozgrywki

Proszę czekać...

news

26.12.2018

Rozgrywki

Odsłon: 1212

Marcin Madanowski

Podsumowanie rozgrywek ligowych - EBL i ILM

Okres świąteczny to czas pierwszego podsumowania rozgrywek ligowych. W rozgrywkach szczebla centralnego Wielkopolska ma łącznie 10 przedstawicieli. Rozpoczynamy od rozgrywek męskich i oczywiście od Ekstraklasy. Na najwyższym poziomie rozgrywek nasze województwo reprezentuje tylko jeden zespół, a jest im oczywiście BM SLAM Stal Ostrów Wlkp.  

Zespół z Ostrowa w poprzednim sezonie odniósł ogromny sukces i zdobył tytuł wicemistrza Polski. Przed startem sezonu dobiegały różne informacje na temat startu Ostrowian w lidze. Zespół późno dostał licencję i bardzo późno zaczął budować skład. Nowy trener Wojciech Kamiński początkowo miał niewielu zawodników, ale ostatecznie Stalówka zbudowała bardzo ciekawy zespół, który w lidze prezentuje się bardzo dobrze. Po 11 meczach notują bilans 8-3 i zajmują wysokie 4 miejsce w Energa Basket Lidze. Najlepszym strzelcem jest Mike Scott, który notuje 15,6 pkt na mecz, dokładając 4,2 asysty i 2,1 przechwytu – również najwięcej w zespole. Stal zdobywa prawie 90 punktów na mecz 89,1 na ponad 50% skuteczności z gry. Kolejnym strzelcami w zespole są: Michał Chyliński 13,2. Iwan Maraś 12,4 Shawn King 11,4 oraz Nemanja Jaramaz 11,0, który doszedł do zespołu po 6 meczach. Shawn King jest najlepiej zbierającym zawodnikiem notując 9,9 zbiórki na mecz. Stal rozpoczęła sezon od 3 zwycięstw, potem przydarzyła się porażka w Dąbrowie Górniczej, ale kolejnym meczu pokonała Stelmet Zielona Góra. Stal dwukrotnie przekroczyła barierę 100 punktów, w Gliwicach zdobyła 114 i u siebie z Polpharmą 100. W ostatnim meczu przed świętami Ostrowianie wygrali w Szczecinie z Kingiem 86:76. Po świętach 28 grudnia Stalówka o 19:00 podejmie zespół Trefla Sopot.


W I lidze Wielopolska ma swoich dwóch przedstawicieli: Jamalex Polonię 1912 Leszno oraz Biofarm Basket Poznań. Zespół z Leszna w zeszłym sezonie zajął miejsce III a Poznaniacy VIII. I liga osiągnęła właśnie półmetek rozgrywek. Podsumowanie rozpoczynamy od Polonii Leszno. Trener Łukasz Grudniewski wzmocnił swój zespół licząc na poprawienie sukcesu z zeszłego sezonu. Po 15 kolejkach Polonia z bilansem 10-5 zajmuje 3 miejsce w ligowej tabeli. Najlepszym strzelcem jest najbardziej doświadczony Kamil Chanas 17,4 punktu na mecz. Wspierają go Adam Kaczmarzyk 12,9 i Mateusz Stawiak 10,3. Najlepiej zbierający to Szymon Milczyński 5,9 zbiórek na mecz oraz Mateusz Stawiak 5,1 i Adam Kaczmarzyk 4,6. Najwięcej asyst rozdaje Marc-Oskar Sanny 4,6 i Kamil Chanas 3,4. Polonia spokojnie zmierza do Play-off’ów walcząc o jak najwyższe miejsce w drabince. Polonia pokonała lidera z Łańcuta 85:74, uległa nieznacznie Śląskowi Wrocław 82:86, ale niestety zdarzyły jej się przykre wpadki w Siedlcach z ostatnim w lidze SKK 78:85 i w Łowiczu z przedostatnim Księżakiem 80:97. W ostatnim meczu ulegli w derbach Wielkopolski Basketowi 65:78 po dwóch różnych połowach – 51 w pierwszej i tylko 14 punktów w drugiej odsłonie.


Biofarm Basket Poznań mocno przebudował skład przed sezonem. Największa zmiana dokonała się na pozycji trenera, po latach prowadzenia zespołu trener Przemysław Szurek zrezygnował zajmując się koordynowaniem zespołów młodzieżowych. Na jego miejsce z Kołobrzegu przyszedł Paweł Blechacz. Również skład mocno się zmienił, a najważniejszym wzmocnieniem był powrót do Poznania z Ekstraklasy Marcina Fliegera. Basket rozpoczął bardzo udanie od bilansu 2-1, niestety potem kontuzji doznał Marcin Flieger i pod jego nieobecność zaliczyli 7 kolejnych porażek. Bilans 2-8 napawał obawą czy poznaniakom udam się awansować od fazy play-off, a taki na pewno jest cel zespołu. W kolejnych pięciu spotkaniach Biofarm zanotował bilans 4-1, na co na pewno wpływ miał powrót Fliegera. Obecny bilans to 6-9 i 11 miejsce w tabeli, ale od 8 miejsca brakuje 1 zwycięstwa. Miejmy nadzieję, że to koniec problemów zespołu z Poznania. Najwięcej punktów zdobywa Mikołaj Kurpisz 13,5, dokładając do tego 9 zbiórek również najwięcej w zespole. Kolejni strzelcy do Flieger 12,2, Bartosz Jankowski 11 (wzmocnił zespół po 11 meczach), Michał Samsonowicz 10,0. Najwięcej asyst notują wspomniany Flieger 4,6 oraz Tomasz Smorawiński 3,9. W rundzie rewanżowej przed zespołem z Poznania zażarta walka o fazę Play-off.

Newsletter - zapisz się