Wielkopolski Związek Koszykówki

Wszystkie rozgrywki

Proszę czekać...

news

29.12.2018

Rozgrywki

Odsłon: 1086

Marcin Madanowski

Podsumowanie lig żeńskich

W sezonie 2018/19 w Ekstraklasie i I lidze Kobiet Wielkopolska ma 5 przedstawicieli. Na najwyższym poziomie rozgrywkowym są to ENEA AZS Poznań i Ostrovia Ostrów Wlkp., natomiast w I lidze: ENEA AZS II Poznań, MUKS Poznań oraz Tęcza Leszno.  

Podsumowanie pierwszej części sezonu w Ekstraklasie jest bardzo smutne. Wielkopolskie zespoły okupują dwa ostatnie miejsca notując po 1 zwycięstwie. ENEA AZS Poznań prowadzona przez trenera Marka Lebiedzińskiego wygrała tylko jeden mecz z Widzewem Łódź 81:70 i zanotowała 10 porażek. Gorszy sezon rozgrywa amerykanka Jazmine Davis, na pewno dużym wzmocnieniem jest podkoszowa Khaalia Hillsman. AZS ma młody zespół, który zbiera cenne doświadczenie, ale tej rutyny czasami brakuje. Na pewno boli przegrana w Ostrowie, w meczu którym poznanianki prowadziły nawet 16 punktów. Statystycznie najlepsza jest Hillsman, która zdobywał 15,8 pkt i zbiera prawie 10 piłek z tablicy, często notując imponujące double-double. Davis zdobywa 14,8 punktu i zalicza 4,8 asysty na mecz. Magdalena Parysek-Bochniak po przenosinach z Siedlec zdobywa dwukrotnie mniej punktów. AZS musi walczyć o utrzymanie licząc, że najważniejszych przeciwników Ostrovię i Politechnikę Gdańską w rundzie rewanżowej ma u siebie.

Nasz drugi przedstawicie Ostrovia Ostrów Wlkp. ma bilans 1-11. Jedyne zwycięstwo ostrowianki wyszarpały w derbach AZSowi 74:72. Wielki mecz rozegrała wtedy Jowita Ossowska, która rzuciła 32 punkty. Jest ona najlepszym strzelcem zespołu ze średnią 13,5 punktu na mecz. Ostrovia podobnie jak AZS stawia na młode Polki, ale ma tylko dwie zagraniczne zawodniczki przy czterech w AZSie. Na chwilę obecną niestety wygląda, że spośród wielkopolskich zespołów poznamy spadkowicza z ligi. Obydwa zespoły na pewno będą szukać szansy na sprawienie jakiś niespodzianek. Ostrovia ma u siebie mecz z Politechniką Gdańską.

Dużo lepiej prezentują się wielkopolskie zespoły w I lidze. Nasi trzej przedstawiciele zgodnie zajmują miejsca 4, 5 i 6. Czwarta jest Tęcza Leszno z bilansem 8-4. Tęcza uległa trzem najlepszym zespołom ligowym oraz przegrała w derbach z MUKSem 45:61. Najlepszym strzelcem jest Julia Tyszkiewicz grająca na bazie umowy szkoleniowej z CCC Polkowice. To duże wzmocnienie leszczynianek, gdyż Julia zdobywa średnio 15,8 pkt. 12,8 punktu zdobywają Ola Pietraszek, która przyszła z Lidera Swarzędz oraz Magdalena Pisera reprezentująca w poprzednim sezonie MUKS Poznań. Skład Tęczy to sześć doświadczonych seniorek wzmocnionych wychowankami. Piąte miejsce w tabeli zajmuje poznański MUKS z bilansem 7-5. Poznanianki wygrały wszystkie mecze derbowe, raz z Tęczą i dwukrotnie z AZSem, uległy czołówce oraz zanotowały jedną wpadkę w Pabianicach rzucając tylko 39 punktów. Skład MUKSu to trzy seniorki, a reszta zespołu to juniorki starsze i juniorki. MUKS na pewno liczy na dobry występ w rozgrywkach U22K i U18K. Najlepsi strzelcy do Patrycja Klatt 16,5. Marta Wdowiuk 11,1 i Magdalena Ratajczak 8,1. ENEA AZS II Poznań czyli rezerwy AZSu z ekstraklasy z bilansem 6-6 zajmuje miejsce szóste. Akademiczki mocno rotują składem, gdyż często wzmacniane są młodymi zawodniczkami z ekstraklasy. Zawsze są to jednak tylko juniorki starsze i juniorki. Najlepszym strzelcem jest Aleksandra Zięmborska (rocznik 2000) 12,7. Druga jest Aleksandra Parzeńska 11,2, ale rozegrała tylko 5 meczów. Kolejne miejsca zajmują Kaja Wróblewska (r.2000) 10,9 i Alicja Rogozińska (r.2002) 9,9. Wszystkie nasze zespoły pierwszoligowe pewnie powinny awansować do fazy play-off. Cieszy na pewno stawianie we wszystkich zespołach na młode zawodniczki, które dostają szansę rywalizowania na szczeblu centralnym.

Newsletter - zapisz się