Wielkopolski Związek Koszykówki

Wszystkie rozgrywki

Proszę czekać...

30.12.2018

Rozgrywki

Odsłon: 474

Marcin Madanowski

Podsumowanie II Ligi Mężczyzn

W sezonie 2018/19 Wielkopolskę w rozgrywkach II ligi mężczyzn reprezentuje 7 zespołów, 4 w grupie A i 3 w grupie D. Niestety przed sezonem wycofała się drużyna Stali Ostrów Wlkp. co uszczupliło liczbę zespołów z naszego województwa. 

W grupie A mamy 4 zespoły, które grają z różnym skutkiem. Najlepiej prezentuje się MKS Sokół Międzychód, który z bilansem 9-4 plasuje się na czwartym miejscu w ligowej tabeli. Sokół rozpoczął sezon od 3 wygranych, potem zaliczył trzy kolejne porażki. Podopieczni grającego trenera Marcina Chodkiewicz pokonali wyżej notowaną Deckę Pelpin, ale ulegli liderowi Politechnice Gdańskiej. Najlepsi strzelcy Międzychodu to doświadczony Jakub Nowak 17,8 pkt. na mecz i 19-letni Mikołaj Smarzy 17,5. Najlepiej zbierający to Jakub Simon 7,7 zb oraz wspomniany Smarzy 6,6. Najlepiej podającym zawodnikiem jest najstarszy Jarosław Kalinowski zaliczający 5,2 asysty na mecz. Międzychód wygrał wszystkie trzy wielkopolskie pojedynki derbowe.

Sklep Polski MKK Gniezno jest na 7 miejscu w tabeli z bilansem 6-7. Niestety podopieczni trenera Arkadiusza Konowalskiego muszą sobie radzić bez podstawowego zawodnika Piotra Golasińskiego, kontuzje trapią również Dariusza Dobrzyckiego. Gnieźnianie grają nierówno, dobre mecze przeplatając słabszymi. Najlepszym zawodnikiem jest Michał Szydłowski notujący średnie prawie na poziomie double-double 15,9 pkt i 9,8 zb. Dobrzycki zdobywa 14,1 punktu, ale zagrał tylko w 7 meczach. Najwięcej asyst rozdaje Emil Rau 4 na mecz i dorzuca do tego 12,2 punktu na mecz.

10 miejsce w lidze zajmuje zespół Biofarmu Basket Suchy Las. Zespół oparty jest na juniorach, czasami wzmacnianych przez młodych graczy z pierwszoligowego Basketu Poznań. Zespół trenera Bartosza Sikorskiego odniósł 4 zwycięstwa i zanotował 8 porażek. Basket pokonał w derbach Gniezno oraz Tarnowo Podgórne. Ciężko przeanalizować statystyki zawodników z racji różnej liczby rozegranych meczów. 16,1 pkt zdobywał Marcin Woroniecki, 11,3 pkt. i 9,9 zbiórki na mecz notuje Andrzej Krajewski. Na uwagę zasługuje na pewno 15-letni Olek Wiśniewski, który zdobywa 7,2 pkt na mecz, a Pelpinowi rzucił aż 20.

Przedostatnia w lidze jest Tarnovia Tarnowo Podgórne z bilansem 2-11. Tarnovia gra w 2 lidze dzięki dzikiej karcie i na razie zespół trenera Marka Łodygi zawodzi. Dwa zwycięstwa odniosła z Treflem II Sopot i Ogniwem Szczecin. Najlepszym strzelcem jest Miłosz Sroczyński zdobywający 15,9 pkt. na mecz i do tego dokładający 7,7 zbiórki. 5,2 asysty na mecz zalicza Bartłomiej Gubernat.

W grupie D mamy 3 zespoły w tym Obrę Kościan, która została w obecnym sezonie przeniesiona z grupy A. Właśnie klub z Kościana z bilansem 9-4 prezentuje się najlepiej i zajmuje 2 miejsce w lidze. Trener Dominik Majchrzak dysponuje młodym składem plus najbardziej doświadczony Paweł Ciążkowski., który jest najlepszym strzelcem zdobywając 16,7 pkt. na mecz. Kolejne miejsca w zdobyczach punktowych zajmują Patryk Stankowski 14,1 i Norman Zuber 12,5.

Zawodzą niestety kluby z Pleszewa i Rawicza. Kosz Pleszew był jedna z niespodzianek poprzedniego sezonu, obecnie z bilansem 5-8 zajmuje 10 miejsce w ligowej tabeli. Zespół trenera Kaspra Smektały ma problem z ustabilizowanej formy, do tego będzie musiał sobie radzić bez najlepszego strzelca Grzegorza Małeckiego 17,6 pkt. na mecz, który odszedł do pierwszej ligi do Górnika Wałbrzych. Kolejnym strzelcami są Alan Urbaniak 13,5 i Mikołaj Spała 13,2. RKKS Rawia Rawag Rawicz z bilansem 4-8 jest 11 w tabeli. Najlepszymi strzelcami wśród podopiecznych trenera Macieja Maciejewskiego są Szymon Maciołek 13,6 pkt. na mecz, Maciej Muskała 13,3 oraz Bartłomiej Rodak 11,1.

Aż 4 wielkopolskie zespoły muszą skupić się na walce o utrzymanie w 2 lidze, ale awans do fazy play-off nie jest jeszcze przed nimi zamknięty. Trzymamy kciuki za wszystkich naszych przedstawicieli!

Newsletter - zapisz się