Rozgrywki

Odsłon: 2813

Marcin Madanowski

Podsumowanie ligowe odc. 2

Niestety nie był to zbyt udany weekend dla wielkopolskich zespołów w rozgrywkach ligowych. W ekstraklasie męskiej i żeńskiej oraz pierwszych ligach przegrały wszystkie nasze zespoły.

Drugą ligową porażkę zanotowała BM Slam Stal Ostrów Wlkp., która uległa u siebie Stelmetowi ENEA BC Zielona Góra 72:78. Kiepski początek sezonu w Ostrowie, wróży roszady w składzie. Mecz był zacięty, prowadzenie zmieniało się wielokrotnie. W trzeciej kwarcie Stal prowadziła 50:45, ale niestety w czwartek kwarcie Zielona Góra objęła prowadzenie, którego nie oddała już do końca. Najwięcej punktów 16 zdobył Yancy Gates na 80-cio procentowej skuteczności. 14 zdobył Paulius Dambrauskas, a 13 Przemysław Żołnierewicz.

W ekstraklasie kobiet sezon zainaugurowała drużyna ENEA AZS Poznań, które uległa w Gdańsku DGT Politechnice po dwóch dogrywkach 91:102. Pięć akademiczek zanotowało dwucyfrową zdobycz punktową: Lea Miletic 20, Milana Zivadinovic 19, Ginette Mfutila 16, Keondria Calloway 13 (grała aż 47 minut) oraz Aleksandra Parzeńska 10. Spotkania nie dokończył niestety trener Elmedin Omanić, który w drugiej dogrywce musiał opuścić halę po drugim przewinieniu technicznym.

W pierwszej lidze drugiej porażki doznały obydwa wielkopolskie zespoły i jest to najgorszy start od lat. Timeout Polonia 1912 Leszno przegrała w Kutnie z Polfarmexem 87:94. 12 razy zmieniało się prowadzenie w tym meczu, 9 razy na tablicy widniał remis. 5 minut przed końcem Polonia przegrywała tylko 75:78, ale ostatecznie to zawodnicy z Kutna byli górą w tym spotkaniu. 6 zawodników z Leszna zdobyło 10 i więcej punktów: Sanny 18, Chanas 16, Milczyński zanotował double-double 14 pkt i 11 zb, Skibniewski 11, Krawczyk 10, Pabian 10. Biofarm Basket Poznań przegrywał cały mecz z STK Czarnymi Słupsk, ale zafundował licznie zgromadzonym kibicom niesamowitą końcówkę i ostatecznie uległ niestety 90:91. Czarni prowadzili nawet 19 punktami 58:77 na 7 minut do końca i nikt już praktycznie nie wierzył w zwycięstwo gospodarzy. 2 minuty przed końcem różnica ciągle wynosiła 10 pkt 82:72 i wtedy nastąpił zryw braci Bręków. Dawid trafił trzy trójki, asystował przy akcji 2+1 Mateusza i przewaga słupszczan zmalała do jednego posiadania. 30 sekund od końca po trójce Dawida było tylko 88:89 dla Czarnych. Końcówka to koszykarskie szachy, czterech graczy po dwóch z obu zespołów wykonywało rzuty wolne i każdy trafił tylko pierwszego. To niespotykane na koszykarskich parkietach. Dwukrotnie poznaniacy rzucali na remis i dogrywkę, najpierw nie trafił Marcin Flieger, a potem Filip Struski i to Czarni mogli świętować zwycięstwo. Mimo sukcesu wiele cierpkich słów miał do powiedzenia swoim graczom trener gości Mantas Cesnauskis, gdyż prawie wypuścili zwycięstwo z rąk. 18 punktów zdobył wspomniany Dawid Bręk, dobule-double zaliczył Filip Struski 11pkt i 10zb. 16 punktów rzucił Dominik Rutkowski, 13 Mateusz Bręk, 12 Marcin Flieger.

W pierwszej lidze kobiet mamy w tym sezonie tylko 2 zespoły: MUKS Poznań i ENEA AZS II Poznań. Z rozgrywek wycofała się Tęcza Leszno, a UKS Lider Swarzędz nie przystąpił do ligi mimo wywalczenia awansu. Oba nasze zespoły doznały porażek z zespołami z okolic Łodzi. MUKS chyba niespodziewanie uległ UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki 62:66. Zespół z Aleksandrowa w zeszłym sezonie zaliczył komplet porażek i musiał wykupić dziką kartę. Tym razem już w pierwszej kolejce mógł cieszyć się z sukcesu. Dla poznanianek 26 punktów rzuciła Weronika Papiernik, 11 Weronika Woźniak. Akademiczki uległy w Pabianicach zespołowi Grot TomiQ 68:78. Double-double dla AZSu zanotowała Weronika Piechowiak, która zdobyła aż 26 punktów i zebrała 10 piłek. 10 oczek rzuciła Małgorzata Siatkowska, a 10 zbiórek zanotowała Anna Jasińska.

W drugiej lidze mężczyzn wystartowała grupa A, w której mamy 3 przedstawicieli. Dwóch z nich zanotowało zwycięstwa, przegrał natomiast Sokół Międzychód, który uległ u siebie Treflowi II Sopot aż 58:87. 16 punktów rzucił Jakub Nowak, a 10 Jakub Simon. Biofarm Basket II Poznań wygrał u siebie z ENEA UTP Astorią Bydgoszcz 80:74. Po 19 oczek zdobyli Andrzej Krajewski (dołożył aż 15 zbiórek) oraz Szymon Sobiech. Olek Wiśniewski był bliski triple-double, gdyż zdobył 12 punktów, zebrał 16 piłek i rozdał 9 asyst. Swój mecz wygrała również drużyna Sklep Polski MKK Gniezno, która po zaciętym meczu pokonała 77:74 MKKS Żak Koszalin. 24 punkty i 10 zanotował Michał Szydłowski.

W grupie D mieliśmy wielkopolskie derby, w których KS Kosz Pleszew uległ u siebie Obrze Kościan 95:97 po rzucie na zwycięstwo Pawła Ciążkowskiego. W zespole pleszewskim 28 punktów i 10 zbiórek zanotował Mikołaj Spała, a 21 oczek dołożył Jan Sobiech. Dla Obry po 24 punkty zdobyli Dawid Gruszczyński oraz Michał Rybakowski, który zanotował 90% skuteczności z gry. Tarnovia Basket Tarnowo Podgórne przegrała drugi mecz w sezonie, tym razem uległa u siebie Maximusowi Kąty Wrocławskie 78:84. 26 punktów rzucił Paweł Mowlik, a 15 dołożył Filip Taisner. Rezerwy Stali Ostrów uległy na wyjeździe BC Swiss Krono Żary 77:92. 27 punktów zdobył Krzysztof Chmielarz, a 22 Szymon Ryżek.

Rozgrywki rozpoczęła 2 Liga Kobiet, w której gra 8 zespołów z Wielkopolski oraz Kujaw. W pierwszej kolejce najwyższe zwycięstwo 114:53 odniosła drużyna MUKS Bydgoszcz, która pokonała u siebie MKS MOS Konin. AZS Włocławek uległ u siebie zespołowi MUKS Poznań 60:74, a UKS Lider Swarzędz pokonał Basket 25 Bydgoszcz 81:72.

W trzeciel lidze mężczyzn rozegrano drugą kolejkę, w której MKK Pyra Poznań pokonała STK Grom Słupca 83:52, Kaspo Ostrów Wlkp. zdeklasował Kozły Poznań 118:53, Spójnia II Stargard również wysoko pokonała Sokoła II Międzychód 100:45. AZS Politechnika Poznańska pokonała Biofarm Basket Junior Poznań 87:72, Rycerze Rydzyna zwyciężyli MKS Września 110:88, a Wiara Lecha Poznań uległa Basketowi Piła 76:71. W tabeli na czele Spójnia II z jednym meczem rozegranym awansem i bilansem 3:0. Komplet zwycięstw mają również: Basket Piła i Rycerze Rydzyna - TABELA