Wielkopolski Związek Koszykówki

Wszystkie rozgrywki

Proszę czekać...

news

26.12.2019

Rozgrywki

Odsłon: 1469

Marcin Madanowski

Świąteczne Podsumowanie ligowe – ligi męskie

Zapraszamy do podsumowania męskich rozgrywek od Ekstraklasy do trzeciej ligi mężczyzn – jak wypadają nasze zespoły w tabeli, kto wyróżnia się w poszczególnych zespołach. Zapraszamy do lektury.  

Rozpoczynamy oczywiście od Ekstraklasy. Nasz przedstawiciel, czyli BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski rozpoczęła sezon z dużymi perturbacjami. Wysoko przegrany superpuchar oraz porażki na starcie sezonu doprowadziły do bardzo szybkiej zmiany trenera. Jacek Winnicki zrezygnował, a na jego miejsce wybrano Łukasza Majewskiego. Ostrowianie rozpoczęli od 5 porażek z rzędu. W szóstej kolejce niespodziewanie zwyciężyli w Gdyni i od tego meczu notują bilans 4-4. Spore zamieszanie dotyczyło również zawodników, których zwalniano, zawieszano i przywracano. Na chwilę obecną Stal z 17 punktami i bilansem 4-9 zajmuje 13 lokatę. Do ósmego miejsca gwarantującego grę w Play-offach brakuje tylko 2 punkty, więc sezonu nie należy spisywać na straty, ale na pewno oczekiwania były dużo wyższe. W Ostrowie wszyscy czekają również na oddanie nowej hali, gdyż Stal gra warunkowo na mniejszej hali. Liczymy, że ostrowianom uda się awansować do fazy play-off, a pomóc na pewno mógłby nowy zawodnik na pozycji centra, gdyż wydaje się, że tego najbardziej brakuje Stali. Statystycznie najlepszym strzelcem Stali jest Jay Threatt 14,1 pkt na mecz i 5,9 as. 13,8 rzuca Paulius Dambrauskas, a 12,2 Przemysław Żołnierewicz. Ostrowian próżno szukać w czołówce ligowych statystyk indywidualnych, tylko Jay Threatt jest 11 w średniej asyst na mecz.

W 1LM posiadamy dwóch przedstawicieli Biofarm Basket Poznań i Timeout Polonię 1912 Leszno. Basket Poznań przed sezonem otrzymał od miasta rekordowe wsparcie, które miało zapewnić walkę o awans do Ekstraklasy i grę w finale 1 ligi. Niestety mimo kilku transferów na chwilę obecną poznaniacy są czerwoną latarnią ligi na półmetku rozgrywek. Bilans 3-10 nie napawa optymizmem przed rundą rewanżową. O awans do fazy play-off będzie bardzo trudno i to mimo zmiany na stanowisku trenerskim. Po Pawle Blechaczu zespół przejął Marcin Kloziński, ale widocznych efektów na razie nie widać. Drużyna z Poznania kiepsko broni, ale na pewno duży wpływ na wyniki mają ciągłe problemy z kontuzjami czołowych graczy. Najlepszym strzelcem Basketu jest Marcin Flieger 19,9 pkt na mecz, który dokłada do tego 6,1 asysty. 13,5 rzuca Dawid Bręk, a 10,3 jego brat Mateusz. Polonia Leszno również rozczarowuje, chociaż nie aż tak jak Basket. Leszczynianie również zmienili trenera. Bardzo szybko Dawida Mazura zastąpił Radosław Hyży. Polonia z bilansem 6-7 i 19 punktami zajmuje siódme miejsce. W trakcie sezonu Polonię opuścili dwaj doświadczeni gracze, którzy mieli być znaczącym wzmocnieniem – Robert Skibniewski oraz Filip Dylewicz. Liczymy na awans obu naszych zespołów do fazy play-off. Kamil Chanas zdobywa najwięcej 15,7 pkt na mecz. Wspiera go Hubert Pabian 14,3 + 8,8 zbiórki.W statystykach całej ligi Marcin Flieger z Basketu jest wiceliderem strzelców, a Kamil Chanas z Polonii jest 10.

W 2LM w grupie A mamy trzech reprezentantów: Sokół Międzychód, Sklep Polski MKK Gniezno oraz Biofarm Basket II Poznań. Najwyżej w tabeli jest Sokół, który z bilansem 8-5 – 21 pkt zajmuje piąte miejsce. Najlepszym strzelcem Sokoła jest Jakub Nowak 19,7 pkt na mecz. Statystyki na poziomie double-double notuje Jakub Simon, który rzuca 13,9 pkt i zbiera 13,5 piłki na mecz. Jakub jest liderem ligi w średniej zbiórek na mecz, Jarosław Kalinowski jest trzeci w asystach 7,6, a Jakub Nowak jest dziewiąty w punktach. Sokół trafił rekordowe w grupie A 121 trójek w 13 meczach i jest drugi w pkt na mecz 85. Sklep Polski MKK Gniezno z bilansem 6-5 jest obecnie siódmy w tabeli. Najlepszym strzelcem jest Michał Szydłowski 15 pkt na mecz, ale rozegrał niestety tylko 6 meczów. Kolejni strzelcy to Emil Rau 13,1 i Dariusz Dobrzycki 10,5 plus 6,6 zbiórki. MKK jest drugie w grupie A pod względem asyst na mecz notuje ich średnio 21. Biofarm Basket II Poznań w 2 lidze ogrywa najzdolniejszych młodych zawodników, w tym nawet szesnastolatków. Poznaniacy z dwoma zwycięstwami zajmują obecnie miejsce przedostatnie. Bardzo dużo zależy jakim składem gra młody zespół z Poznania. Średnio 19 pkt na mecz zdobywa Wojciech Tomaszewski, ale zagrał tylko 2 mecze. Szymon Sobiech rzuca 15 pkt na mecz, a Aleksander Wiśniewski do 14 pkt dokłada 5,6 zbiórki i 5,6 asysty. Tylko w 3 meczach zagrał Andrzej Krajewski, ale notuje w nich średnio double-double 12,7 pkt i 12,3 zbiórki.

W grupie D mamy aż 4 przedstawicieli: Obrę Kościan, KS Kosz Pleszew, Tarnovię Basket Tarnowo Podgórne oraz rezerwy Stali Ostrów Wlkp. Najlepiej radzi sobie klub z Kościana, który z bilansem 8-4 jest obecnie piąty w tabeli. Najlepszym strzelcem Obry jest pozyskany przed sezonem z Basketu Poznań Dawid Gruszczyński, który ze średnią 21,3 jest trzecim strzelcem 2 ligi. 17,5 pkt zdobywa Michał Rybakowski, a 14,3 najbardziej doświadczony Paweł Ciążkowski, który jest też najlepiej zbierającym zawodnikiem 8,6 zb na mecz. Obra powinna ze spokojem zagrać w play-offach a jej celem jest na pewno pierwsza czwórka. Obra jest druga pod względem punktów na mecz w grupie D – 85,9. Kosz Pleszew z bilansem 6-7 zajmuje miejsce siódme w ligowej tabeli. Najlepszym strzelcem pleszewian jest Grzegorz Małecki pozyskany w trakcie sezonu z wycofanego z I ligi Pofarmexu Kutno, który rzuca 23 pkt na mecz, ale rozegrał tylko 3 mecze. Z taką średnią ma szansę zostać najlepszym strzelcem 2 ligi. 18,1 pkt na mecz rzuca Marcin Pławucki, a 17 Mikołaj Spała, który dokłada do tego 9,2 zbiórki na mecz. Wzmocniona drużyna z Pleszewa powinna zagrać w play-offach. Kosz jest drugi w grupie D w trafionych rzutach za trzy punkty, jego zawodnicy trafili ich już 115. Ósma w tabeli jest Tarnovia, która ma obecnie bilans 5-8. Debiutujący trener Rafał Urbaniak musi pilnować, żeby zespół z Tarnowa Podgórnego nie wypadł poza czołową ósemkę. Najlepszym strzelcem drużyny jest Seweryn Sroczyński 15,5 pkt na mecz, a tuż za nim Paweł Mowlik 14,0 i Filip Taisner 11,8. Tarnovia jest druga w średniej zbiórek na mecz. BM Slam Stal II Ostrów Wlkp. wygrała do tej pory 2 mecze i zajmuje przedostatnie miejsce w lidze, ale tutaj podobnie jak w Baskecie II chodzi głownie o ogrywanie młodzieży. Liderami Stal pozostają jednak najbardziej doświadczeni Łukasz Wojciechowski 18,6 pkt, 5,6 zb i 5,5 asysty na mecz oraz Krzysztof Chmielarz 18,4 pkt i 5,5 asysty na mecz. Najlepszym graczem ostrowian jest jednak schodzący z Ekstraklasy Szymon Ryżek 20,9 pkt na mecz (4 miejsce w lidze), 8,4 zbiórki.

Pozostała nam do omówienia 3 liga rozgrywana na poziomie Wielkopolski – 12 drużyn plus Spójnia II Stargard. Na koniec roku liderem tabeli jest ENEA Basket Piła z 24 punktami – bilans 11-2. Najmniej porażek mają jednak Rycerze Rydzyna bilans 11-1 i 23 punkty wicelider tabeli. Trzecie miejsce dla Spójnii II 22 pkt bilans 10-2. Tabelę zamykają drużyny STK Grom Słupca 1-11 i pozostające bez zwycięstwa Kozły Poznań 0-12. Najwięcej punktów na mecz zdobywa Spójnia II 93,08 przed Basketem Piła 88,92 i Politechniką Poznań 88,36. Najmniej rzucają Kozły 50,67, a potem Grom 66,92 i Sokół II Międzychód 69,08. Najmniej punktów traci Piła 65,92 przed Spójnią i Rycerzami po 68. W tabeli strzelców na chwilę obecną na czele Szymon Szmit – Spójnia II 22,2 pkt na mecz przed Maciejem Krówczyńskim – Rycerze 21,8 i Pawłem Robakiem z Wiary Lecha 21,2.

Newsletter - zapisz się