Wielkopolski Związek Koszykówki

Wszystkie rozgrywki

Proszę czekać...

news

01.01.2020

Rozgrywki

Odsłon: 1244

Marcin Madanowski

Świąteczne podsumowanie ligowe – ligi żeńskie

Po podsumowaniu męskich rozgrywek zapraszamy na krótkie podsumowanie rozgrywek żeńskich, od Ekstraklasy do 2LK.

Oczywiście rozpoczynamy od naszych przedstawicielek w Ekstraklasie kobiet – czyli zespole ENEA AZS Poznań. Nowy trener Elmedin Omanić na razie poprowadził akademiczki do trzehc ligowych zwycięstw w dwunastu spotkaniach. Poznanianki z piętnastoma punktami zajmują dziewiąte miejsce w ligowej tabeli i muszą zwiększyć liczbę zwycięstw, jeżeli chcą zagrać ww fazie play-off. AZS pokonał zespoły: Widzewa Łódź 83:75 na wyjeździe, Energę Toruń 83:79 również na wyjeździe i AZS Uniwersytet Gdański 68:65 u siebie. Najlepszą zawodniczką pozańskiego zespołu jest Ginette Mfutila, która rzuca średnio 16,6 pkt i zbiera 9,6 piłki. Od 4 meczów AZS wzmocniła Zakiya Saunders, która rzuca 14,5 pkt na mecz i dokłada 5,3 asysty. 9,8 pkt na mecz rzuca kapitan Aleksandra Pawlak.

W 1 LK mamy dwóch reprezentantów MUKS Poznań i rezerwy AZSu Poznań. W lidze po wycofaniu się kilku zespołów gra tylko 8 zespołów, a terminarz jest tak rozwleczony, że zespoły mają różną ilość rozegranych meczów co utrudnia określenie miejsca poszczególnych ekip. Obecnie MUKS Poznań z bilansem 6-3 jest na drugim miejscu. O sile muksiar decydują Weronika Papiernik 12,2 pkt na mecz, pozyskana przed sezonem z AZSu Poznań Aleksandra Zięmborska 11,8 oraz Weronika Woźniak 11,4. Najlepiej zbierającą zawodniczką jest Magdalena Ratajczak 9,1 zbiórki na mecz, a Weronika Papiernik rozdaje najwięcej asyst 5,1. Rezerwy AZSu z bilansem 5-5 są obecnie na 4 miejscu w tabeli. U akademiczek dużo zależy w jakim składzie grają. Najwyższą średnią punktową ma Marta Wdowiuk 16 pkt na mecz, ale niestety już jej w rtym sezonie nie ujrzymy na parkiecie ze względu na ciężką kontuzję kolana. Liliana Banaszak rzuca średnio 13,1 pkt i zbiera 6,4 piłki, a Weronika Piechowiak 11,6 i 8 zb. Najwięcej asyst po 3,9 notują Marta Nowicka i Alicja Rogozińska. Obydwie nasze drużyny na pewno mocno liczą na awans do fazy play-off, który gwarantują pierwsze cztery miejsca w tabeli.

W 2LK gra w obecnym sezonie 8 zespołów, 5 z Wielkopolski i 3 z woj. kujawsko-pomorskiego. Ton w lidze nadają trzy zespoły: Lider Swarzędz bilans 7-1, Ostrovia Ostrów Wlkp. 7-1 i Tęcza Leszno 6-2. Te trzy zespoły walczyć będą o dwa miejsca premiowane awansem do rozgrywek centralnych. Ostrowia dwukrotnie pokonała Tęczę, ale przegrała z Liderem, który z kolei uległ Tęczy. Tutaj jeszcze wszystko może się zdarzyć. Z wielkopolskich zespołów MUKS Poznań z bilansem 4-4 jest piąty, a MKS MOS Konin 1-7 przedostatni. Najlepszym strzelcem ligi na chwilę obecną jest Katarzyna Motyl 24,8 pkt na mecz reprezentująca Ostrovię Ostrów Wlkp.

Newsletter - zapisz się